Covid-19 ile ilgili tüm önlemleri alıyoruz.
ŞİMDİ ARAYIN
+90 224 404 0 111

Altınşehir Mah. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı, 163(280). sk. Öndül Elite Offices İş Merkezi No:11 Blok İç Kapı No:99 Nilüfer/ Bursa

+90 224 404 0 111

merhaba@worqzone.com

Ofis Çalışanlarını Mutlu Etmenin Sırları

Çalışanların moralini arttırmak için yenilikçi yöntemler bulmak, işletmenin başarısı için çok önemlidir. Daha mutlu çalışanların daha mutlu, daha verimli olmaları ve şirketinize sadık kalma olasılıkları daha yüksektir. Aşağıda çok fazla para harcamadan, çalışanlarınızın moralini yükseltecek yöntemleri görebilirsiniz.

Eğlenceli bir ofis ortamı yaratın.

Konferanslar, toplantılar ve eğitim programları sırasında aktiviteler ve oyunlar planlayarak, eğlenceyi işin ayrılmaz bir parçası haline getirin. Bu, çalışma etkinliklerini daha eğlenceli getirirken aynı zamanda da çalışanlar arasında takım çalışması ve uyum oluşmasını sağlayacaktır. Çalışanlar arasında sağlıklı bir rekabet oluşturmak için departman gösterileri, şirket için tişört tasarım yarışmaları veya spor karşılaşmaları gibi programlar uygulayın. Ayrıca, tatiller ve özel günler için düzenleyeceğiniz mesai dışındaki ofis partileri ortamı daha keyifli hale getirerek ofis çalışanlarının morallerini arttıracaktır.

Küçük ödüller ve bireysel ikramiyeler verin.

Tatil ikramiyesi, prim gibi ekstra ödemeler çalışanları motive ederken, diğer taraftan daha küçük ama daha düşünceli ikramiyeler moralin yükseltilmesinde daha etkili olabilir. Örneğin, bir çalışanınızın favori restoranını bulun ve onu yemeğe götürün. Kişiye özel hediye kartları çekleri verin, böylece çalışanlarınız daha esnek çalışma programı yapabilirler veya onlara haftanın bir ya da iki günü evden çalışma imkanı tanıyın.

Çalışanlarınıza yaptıkları işin neden önemli olduğunu gösterin.

İşlerine tutku ile bağlanmış çalışanlar dahi eğer yaptıkları işin şirketi ne şekilde etkilediğini göremezlerse büyük resmi de göremeyebilirler. Motivasyonu arttırmak için yaptıkları çalışmaların etki ettiği bazı müşterilerle tanıştırın. Bu, onlara projelerinin neticelerini gösterir ve müşteriden geri bildirim almak için çok değerli bir fırsat sunar. Müşteriden gelen pozitif destek, çalışanlara gurur ve sahiplenme duygusu vererek, onların işlerine daha bağlı hissetmelerini sağlayabilir. Bu, ayrıca daha iyi bir performans ortaya koymak, işlerindeki güveni artırmak ve genel anlamda işin verdiği tatmini arttırmak için çok büyük bir teşvik sağlar.

Çalışanlarınızı kişisel olarak tanıyın.

Küçük işletmelerde bile çalışanlar, hak ettikleri şekilde tanınmadıklarını hissedebilirler. Bununla mücadelenin uzun yolunda kullanabileceğiniz birkaç küçük ama etkili adım vardır. Öncelikle her bir çalışanınızın ismini öğrenerek işe başlayın. Çalışanlarınıza selam vermek ve nasıl olduklarını sormak için zaman ayırın. Çalışanlarınıza olağanüstü çalışmalar yaptıklarını söyleyin, yoğun çalışmalarından ötürü teşekkür edin ve her ay özellikli bir çalışanın profilini çıkartın. Ayrıca, en iyi yeni fikirler için küçük ödüller verebilir ya da personel toplantısı sırasında bir çalışana seslenebilirsiniz. Bu tür bir tanıma, çalışanlara güven ve tatmin duygusu aşılar.

Çalışanlarınıza önemli görevleri emanet edin.

Çalışanlarınıza sorumluluk vermek onların moralini yükseltir ve daha güçlü hissetmelerini sağlayarak üretimi arttırır. Fikirlerinin duyulduğunu ve düşüncelerinin önemli olduğunu bilmek isterler. Günlük görevlerde, üst yönetimin müsait ve ulaşılabilir, dinlemeye hazır ve alakadar olduğunu gösterin. Tavsiyelerini isteyin. Bu, onların yeteneklerine güven duyduğunuzu gösterirken aynı zamanda da işlerini geliştirmek için size yol gösterecektir.

Moralin yükseltilmesi, çalışanlarınızı takdir etmenizle ilgilidir. Mutlu personel daha verimlidir, bu yüzden de çalışanların moral seviyelerini yükseltmek en çok küçük işletmenizin yararınadır. Neticesinde, daha düşük maliyetlerle sayısı artan müşterilere ve müşteri memnuniyetine sahip olursunuz.

Sanal ofis yasal mı?
DETAYLI BİLGİ
Sanal ofis yasal mı?