Covid-19 ile ilgili tüm önlemleri alıyoruz.
ŞİMDİ ARAYIN
+90 224 404 0 111

Altınşehir Mah. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı, 163(280). sk. Öndül Elite Offices İş Merkezi No:11 Blok İç Kapı No:99 Nilüfer/ Bursa

+90 224 404 0 111

merhaba@worqzone.com

Ofis Çalışanları Için Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Çoğu kişi ofis ortamında çalışıyor ve günün tamamında ya da büyük bir bölümünde bilgisayar başında çalışır. Çoğu ofis çalışanının çalışma saatleri esnasında göz önünde bulundurmadığı şeylerden biri de ofiste çalışırken nasıl sağlıklı yaşanacağıdır.. Hem ofisteki günlük rutininizi hareketlendirecek hem de sağlığınız için faydalı olacak yöntemler var.

Bol bol su için!

Ofis ortamında çalışıyor olun ya da olmayın, susuz kalmamak gerektiği unutulmamalıdır. Su, vücudun fiziksel ve zihinsel işleyişini düzenlediği için sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Doktorlar vücudunuzun sağlığını korumanız için her gün yaklaşık 2 litre su içmenizi öneriyor. Dolayısıyla şekerli bir gazlı içecek ya da bir fincan kahve yerine yanınıza bir şişe su almayı unutmayın.

Tuzlu, yağlı ya da şekerli atıştırmalıklardan almak yerine öğle yemeğinizin yanına kendiniz bir şeyler getirmeyi deneyiniz. İyi beslenme sağlığınız için son derece önemlidir. Öğle yemeğinize taze meyve ekleyin ya da tam tahıllı ekmek ya da makarnayla tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerini artırın. Fındık, tohumlu yiyecekler, doğranmış yiyecekler ve salata çeşitleri iyi birer seçenek olabilir.

Aynı şekilde, çoğu ofis çalışanı öğle yemeği için neredeyse her gün para harcıyor. Fakat bu seçimlerin çoğu sağlıksız ve fast food tüketimini sınırlandırmak ya da öğle yemeklerini minimuma indirmek için elinizden geleni yapmalısınız. Ayrıca, çalışma arkadaşlarınızın ofise getirdiği unlu mamullerin tüketimini de sınırlandırmaya çalışın.

Masa başında çalışan ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmaları için tavsiyeler!

Masa başında çalışırken çalışma alanınızı göz önünde bulundurmalısınız. Çalışma odalarınız havasız olabilir. Çalışma alanınızın her zaman temiz, pırıl pırıl, kirsiz ve tozsuz olmasını sağlamaya çalışmalısınız. Bunu sağlamanın birçok yolu vardır.Özellikle nezle ya da grip mevsimi yaklaştığında ve ofiste yayılmaya başladığında masanızda el dezenfektanı bulundurmak iyi bir fikirdir. Bu sayede diğer çalışanlardan bulaşan mikropları öldürüp bağışıklık sisteminizin direncini korursunuz.

Diğer bir seçenek de ofis ya da kabinler için ideal olan küçük ve portatif boyutlarda temin edilebilen hava arıtıcılarıdır. Bu ürünler alerji sorunu yaşayan ya da şehirlerdeki hava kirliliğine karşı hassas olan kişiler için oldukça iyi bir seçimdir.

Ofis odanızın yeterli şekilde aydınlatılmasına dikkat edin; böylelikle küçük yazılı belge ve notları okurken gözünüz daha az yorulacak ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu da azalacaktır. Eğer çalışma esnasında çok okuyor ya da bilgisayar üzerinde çalışıyorsanız gözünüzün yeteri kadar dinlenmesini sağlayınız. Her iki saatte bir 10–15 dakikalık süreyle gözlerinizi dinlendirmeniz, göz problemi yaşama riskinizi büyük ölçüde azaltacaktır.

Ofisinizde temizlik ürünleri bulundurmalı ya da temizlik hizmeti sunan kişilerden talep etmelisiniz. Örneğin, bilgisayar ekranınızı temizlemek göz yorgunluğunu azaltacaktır. El dezenfektanı kullanmakla aynı şekilde; fare, klavye ya da zımba gibi ofis içerisinde çoğu kişinin dokunduğu malzemelerin temizliğinde kullanılmak üzere temizleme bezleri almak akıllıca olacaktır.

Bu sayede mikropları öldürecek ve etraftaki haşerelerden sizi uzak tutacaktır. Cep bilgisayarı ya da cep telefonu gibi cihazları dezenfekte etmeyi unutmamalısınız; bu tür cihazlar sıklıkla, özellikle ağza yakın bölgelerde, kullanıldığı için birer mikrop yuvasıdır.Öğle aranız uzunsa, ofis etrafında ya da içerisinde yürüyüş yapmak gerilen kaslarınızı rahatlatmak ve biraz egzersiz yapmak için çok iyi bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, eklem ve kaslarınızdaki gerilme ve tutulmayı büyük ölçüde azaltacak diz çökme, çömelme, lunge gibi hareketleri yaparak ofis içerisinde basit egzersiz etkinlikleri yapabilirsiniz.

Sanal ofis yasal mı?
DETAYLI BİLGİ
Sanal ofis yasal mı?